Wojewodztwo swietokrzyskie – informacje ogolne na temat regionu: Gospodarka wojewodztwa swietokrzyskiego

Jeżeli chodzi o gospodarkę województwa świętokrzyskiego, warto wspomnieć, że jest to region, w jakim dominuje charakter przemysłowy oraz rolniczy. Jest tu przede wszystkim charakterystyczny podział na północ przemysłową oraz południe, które jest rolnicze. W niegdyś występującym Staropolskim Okręgu Przemysłowym znajduje się masę ośrodków miejskich, które przede http://www.serwis-pc.org.pl/wejherowo.php wszystkim tworzą miejsca pracy w dziedzinie przemysłu.

Ekonomia regionalna w znaczącym stopniu koncentruje się wokół bogactw naturalnych. Województwo cechuje wydobycie kopalin mineralnych. Są tam pokłady kamienia gipsowego. Sporo tam również wapna, które w ostatnich latach były produkowane niemal najsilniej w kraju. W tym regionie stanowiło to https://www.adlitteram.pl/o-mnie ponad 56 procent produkcji krajowej. Ponad 24 procent wynosiło także wydobycie kruszywa mineralnego łamanego.

Na terenie województwa świętokrzyskiego działa wiele firm i przedsiębiorstw, które ujęte zostały przez tygodnik Polityka w zestawieniu pięciuset największych podmiotów gospodarczych. Większość z nich znajduje się na terenie Kielc. Wśród nich warte wyszczególnienia są Elektrownia Połaniec SA – Grupa GDF Suez Energia Polska, Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o.o. czy Grypa Kapitałowa Rovese SA oraz Grupa Polskie Składy Budowlane SA. W 1997 roku stworzona została natomiast Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice. Obejmuje ona obszar dziesięciu miast oraz gmin województwa świętokrzyskiego.

Wpis zawdzięczamy