Wojewodztwo swiętokrzyskie – informacje ogolne na temat regionu: Szkolnictwo wyzsze w swietokrzyskim

Edukacja na terenie województwa świętokrzyskiego odznacza się dość wysokim poziomem. Co do jakości kształcenia raczej nie ma większych zarzutów. Generalnie istnieje kilka uczelni, w tym dwie najpopularniejsze uczelnie wyższe działające w Kielcach. Jest to Uniwersytet Jana Kochanowskiego, gdzie studiuje kilkanaście tysięcy studentów. Biorąc pod uwagę zestawienie szkół wyższych jakie przygotowywane jest co roku przez miesięcznik Perspektywy, uczelnia ta zajęła 51 miejsce dwa lata temu.

Przypomnijmy, że w tym rankingu ujęte są wszelkie uczelnie wyższe działające na KONSTAL - PRODUCENT GARAŻY BLASZANYCH terenie wszystkich regionów w kraju. Ogólnie natomiast, na dzień 30 listopada 2012 roku na Politechnice Świętokrzyskiej, czyli drugiej wiodącej, typowo ścisłej uczelni publicznej znajdującej się w Kielcach, studiowało ponad 10 tysięcy studentów. Jeżeli chodzi o miejsce zajmowane w rankingu Perspektyw przez Politechnikę Świętokrzyską, to była to pozycja mniej więcej zbliżona do pozycji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Poza tym, warto także wspomnieć, iż na terenie województwa świętokrzyskiego charakteryzowanego w niniejszym tekście znajduje się sporo innych uczelni, w tym jedna uczelnia zawodowa o charakterze publicznym. Jest to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu. Ponadto istnieje także i prężnie działa dwanaście uczelni niepublicznych, z czego zdecydowana większość jest zlokalizowana na terenie Kielc. Są to Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza Studium Generale Sandomiriense w Sandomierzu, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach, Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach, Świętokrzyska Szkoła Wyższa w Kielcach, Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach, Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach, Wyższa Szkoła Handlowa im.

Bolesława Markowskiego w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do tego należy także wymienić Wyższą Szkolę Umiejętności Zawodowych w Pińczowie, Wyższą Szkolę Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach czy też dwa wyższe seminaria duchowne – Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu.

Wpis zawdzięczamy

Zobacz stronę autora: wiadomości Trójmiasto